Stálice v západních čajovnách i domácnostech? Černý čaj

Stabilně jde o jeden z nejrozšířenějších čajů Západního světa. Černý čaj si tento post drží nejen díky nezaměnitelné plné chuti, ale taky tím, že se skvěle doplňuje se spoustou pokrmů západní kuchyně. Ačkoli u tohoto nápoje obvykle nehledáme nějaké zvláštní dopady na lidský organismus, není radno zapomínat na skutečnost, že černý čaj může být cenným pomocníkem i na tomto poli.

keemun-mao-feng-imperialRodina černých čajů není skupinou nápojů s osobností jen skrze svou chuť či vůni. Nejen díky tomu se stal tento nápoj stálicí a základním kamenem snad všech čajových dýchánků. Hlavní odlišnost je v procesu samotné výroby. Černý čaj totiž prochází plnou oxidací, bez které by nikdy nebyl tím, čím je. Podobně jako v případě, kdy rukama promneme bylinu samotnou, abychom si přímo vychutnali její vůni, i listy čajovníků procházejí tímto procesem – jen pochopitelně s pomocí strojů.

Účelem tohoto postupu není získání aroma z lístků, ale esenciálních olejů, které jsou jejich přirozenou součástí. A právě tyto složky (které mají na svědomí osobitost jednotlivých druhů) pak začnou reagovat s kyslíkem, následkem čehož dojde ke změně chuti i vůně lístků samotných. Teprve pak se nám kýžený produkt dostává do rukou.

Proces oxidace je klíčem ke kouzlu a kráse černého čaje. jednotlivé vrstvy chutě i vůně této čajové klasiky se stávají ještě plnějšími, hlubšími a intenzivnějšími – a je jedno, jestli jde o odstíny chutí čokolády, citrusů nebo hroznového vína. Ve stejném procesu získávají lístky také svoje tak nezaměnitelné hnědé, hnědočerné až namodralé zabarvení. Samotný čajový nálev má načervenalou barvu, což je také důvod toho, proč je v Číně, tedy své původní domovině, znám jako červený čaj.

grusia-opPodobně jako třeba lístky zeleného čaje se černý čaj získává z byliny camelie sinensis. Je proto třeba mít na paměti, že v nálevu je jisté množství kofeinu. Tato hodnota se konkrétně pohybuje kolem 50 miligramů na jeden šálek, zatímco šálek čaje zeleného má rozsah mezi osmi a třiceti miligramy. Pokud má kdokoli při čtení těchto řádků obavu o svůj zdravotní stav, je dobré poznamenat, že normální šálek černé kávy obsahuje většinou 100 až 350 miligramů kofeinu. Tedy minimálně dvakrát větší množství.

Nicméně už v úvodu jsme naznačili, že i černý čaj může našemu tělu výrazně prospět. Hlavní zásluhu na tom má určitě přítomnost množství antioxidantů. Tyto látky na sebe za prvé navazují volné radikály, které tělu rozhodně neprospívají, a také zlepšují funkci imunitního systému člověka (ty antioxidanty, nikoli radikály).

Dostupné studie došly také k závěru, že pravidelné popíjení černého čaje může určitou mírou snížit riziko vzniku a výskytu cukrovky. Krom toho extrakt z černého čaje umí zpomalit vstřebávání krevního cukru. Umí to dokonce ve větší míře než extrakty zeleného čaje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *