Čaj vodní víla (Shui Hsien)

Čaj Shui Hsien je řazen mezi nejlepší květinové čaje řady oolong. Můžeme jej zařadit do kategorie polo-zelených čajů. Což znamená přechod mezi čajem zeleným a černým. Zastavíme se u zmíněného významu řady oolong. Takto jsou označovány čaje, polo-fermentované. Nejede však o fermentaci, ale spíš přesněji o krátkou oxidaci. Po sklizni zralých lístků se tyto nechají zavadnout a tím se naruší buněčná struktura. Tradiční metodou je třesením lístků ve válcích  spletených z bambusů. Tím se zahájí oxidace. Ta se ukončí ve chvíli, kdy začnou okraje lístků červenat. Třením se lístky zahřívají a zčervenání okrajů je signálem, že stupeň oxidace je ten správný. Podle plochy začervenání se pohybuje od 5% do 85%. Pak se čaje rolují a suší. Na trhu se čaj objevuje i pod názvy Shui Xian, Shuixian, Min Bei Shui Hsien.

Vliv čaje na organismus

shui-hsien-y303Zmíněný čaj řadíme do kategorie čaj na hubnutí. Pití polo-zelených čajů pomůže při regulaci cholesterolu v krvi a k regulaci tuků. Někteří konzumenti tvrdí, že díky pití čaje této kategorie pocítili zrychlení metabolismu. Což se při redukční dietě projevovalo především rychlejším spalováním tuků. Každopádně vysoký obsah antioxidantů a minerálů, společně s přísně ekologickým zpracováním dávají čaji známku přírodního produktu, s kladným odrazem na náš organizmus. S odkazem na některé studie, se i čaj Shui Hsien zmiňuje při detoxikaci organismu, jako podpůrný přírodní prostředek. Jednoznačně však lze říct, že poslední dobou je spotřeba čaje na vzestupu a i jeho obliba stoupla, mezi širokým spektrem uživatelů. Nejen jako osvěžení, ale především jako zdravá volba nápojů. Nehledě na tu skutečnost, že díky plné chuti a výraznému aroma dochází k přirozené ztrátě chuti k jídlu, což je další faktor při hubnutí a čištění organismu.

Příprava  čaje Oolong Shui Hsien

Správné chuti nejlépe dosáhnete, použijete-li pro přípravu 3 až 6 gramů čaje. Ten přelijete 300ml vody o teplotě 90°C. Louhujte nálev 2 až 3 minuty. Mějte na paměti, že použitím nadměrného množství čaje, nebo příliš dlouhým louhování se do nálevu uvolní třísloviny. Trpké a hořké složky. Tím pak ovlivníte celkový dojem jak chutě, tak i barvy nápoje. Při dodržení postupu získáte jemný nálev, lehce oříškové chuti s jemnou sladkostí, která bude dlouze odeznívat.

Zajímavost o čaji

Vodní duch, či vodní víla jak je nazývána nejznámější odrůda oolong čaje se těší oblibě především v jihovýchodní Číně. Zde je podáván buď po ránu, nebo k pozdní nedělní snídani. Oolong si však našel své místo i při přípravě koktejlů. Je jednou ze složek koktejlu s vodkou (musí být použitý kvalitní a  čistý alkohol bez příměsí), a ovocným sirupem. Dokonce se uplatnil i při přípravě jídel. Konkrétně při vaření rýže, jeden z receptů uvádí mimo klasických bylinek a přísad  i 3 lžíce oolongu a poté vařit. Buď jako samotnou, nebo přílohu, či smaženou rýži a nebo zamíchat do masové směsi.