Mezi velmi populární přírodní produkty dnes patří Ginkgo Biloba, který možná většina z nás zná pod názvem jinan dvoulaločný. Jedná se o klasický strom, druh ze skupiny jinanů. Historie tohoto stromu je velmi dlouhá, jeho stopy nacházíme až v minulosti, dokonce prehistorii, která je od nás vzdálena neskutečných 300 milionů let. Stejně jako celý svět i ginko prošel svým dlouhým vývojem. Určitě není bez zajímavosti, že z amerického kontinentu strom zcela vymizel už před sedmi miliony let a z Evropy před třemi miliony. V dnešní době se tak nachází pouze na velmi omezeném okruhu, který leží v jihovýchodní Asii.
Vizuálně se jedná o velmi pohledný strom. Na první pohled si jej spleteme s každým jiným listnatým stromem, ve skutečnosti ale patří – a to může být celkem překvapivé – do třídy jehličnanů. Fyziologicky totiž mají jeho listy velmi blízko k jehličí. Tato rostlina ze skupiny nahosemenných je neobvyklá tím, že nemá žádné květy ani plody, její vajíčka proto nejsou ničím chráněna. Tento strom dorůstá až do výšky čtyřiceti metrů a je snadno rozeznatelný díky svým vodorovně rostoucím větvím.
Strom, jehož vlastnosti jsou téměř zázračné, roste velmi pomalu. Průměrně se ročně zvětší jen o třicet centimetrů. Velmi dobře se mu daří v teplé oblasti, což mu nabízí právě Japonsko. Údajně nejstarší rostoucí strom se nachází právě tam a má být starý až 1200 let. Je velmi snadné strom ginkgo množit. A to buď výsevem semene, nebo také z nevyzrálých řízků, které se odebírají v červenci nebo srpnu a následně se zasazují do pařeniště. V zahraničí se tento strom používá také jako okrasný v architektuře. V domácím v prostření, to znamená v Japonsku, jej lidé často využívají jako motiv umění, v Číně je ginkgo využíváno také v kuchyni.
Je mnoho způsobů, kterými se dá ginko použít. Tím nejznámějším způsobem bude asi jeho farmakologické užití. Jako prevence je možné gingko použít proti mozkovým příhodám, proti infarktu a otokům mozku. Dále se této rostliny využívá proti poruchám paměti, nedokrvení dolních končetin, při impotenci, hluchotě, pískání v uších, Alzheimerově chorobě, použít ji lze dokonce při závrati. Po tisíce let je ginko využíváno v medicíně při léčbě astmatu, zažívacích potížích, kašli, omrzlinách a senility. Ti, kteří chtějí využít léčivých účinků této rostliny jej mohou užívat ve formě krátce vařeného odvaru, případně ve formě tinktury.
Jinan, jinak také známý jako ginkgo, se ale nevyskytuje jen medicíně nebo drogerii. Výraznou stopu zanechal také v literatuře. Najdeme jej například v knize Jaroslava Foglara s názvem Stínadla se bouří, v které se jedna ze skupin jmenuje Uctívači ginkga. Dalším z autorů světové literatury, který si tuto rostlinu zamiloval, byl Johann Wolfgang Goethe. Toho překrásný vzhled stromu a jeho listů inspiroval natolik, že napsal báseň, která nese jméno tohoto stromu, ginkgo biloba.
V dnešní době je možné tuto rostlinu sehnat v mnoha různých variantách. Za sebe rozhodně doporučuji ginkgo v čisté formě, v podobě listů tohoto stromu.