Jak vznikl černý čaj?

Černý čaj, na Západě známý jako „Black Tea“, v Asii jako „Hong Cha“ („Red Tea“), je známý jako odpolední čaj pro svou jemnou a sladkou chuť.

Podle legendy vznikl černý čaj v pohoří Wuyi v severním Fujianu v Číně.

Až do poloviny 17. století (konec dynastie Ming, začátek dynastie Čching) se v Číně konzumovaly pouze čaje zelené (neoxidované) a oolong (polooxidované).

Jedna z legend vypráví o procházejících vojácích, kteří používali zakryté hromádky čajových lístků jako matrace, čímž docházelo k otlučení lístků a oxidaci, která dává černému čaji tmavou barvu. Jiná pověst vypráví, že když procházející armáda vstoupila do provincie Fujian, rozhodla se ukrýt v nedaleké továrně na čaj. To nakonec zdrželo výrobu v továrně, kde čajové lístky zůstaly na slunci, což vedlo k delší oxidaci a také k tmavším lístkům.

Ve snaze urychlit sušení se rozhodli lístky vyudit nad borovicovým dřevem, a tak vznikl Lapsang Souchong, který se stal jedním z prvních černých čajů.

Obě legendy znějí velmi věrohodně. Ať už to bylo jakkoli, jsme vděční za to, že si dnes můžeme vychutnávat mnoho druhů lahodných černých čajů.

Zanedlouho se „černé čaje“ z pohoří Wuyi staly jedněmi z prvních, které si získaly takový úspěch v Evropě. Lisované postfermentované čaje (pu-erh) byly jako „černé čaje“ známy již v Číně, tento termín si přivlastnili západní obchodníci (konkrétně Britové a Nizozemci), kteří začali čínské „červené čaje“ označovat jako „černé čaje“ kvůli barvě tmavých suchých lístků. Dnes se v západním světě červené čaje stále označují jako „černé čaje“.

Ačkoli čínské černé (červené) čaje jsou zcela odlišné od těch, které dnes běžně vídáme na Západě.

Chladné zimy v Číně umožňují čajovníku přejít do období klidu, během něhož se sacharidy ukládají jako energetické zásoby. Na jaře se tyto přirozené cukry dostávají do listů, a vytvářejí tak přirozeně sladkou chuť.

Na druhé straně se většina černých čajů „anglického typu“ pěstuje v teplejších klimatických oblastech, jako je Indie nebo Afrika, kde rychlejší růst ponechává rostlině méně času na vytvoření příznivých komplexních chutí.

Všimněte si, že běžná západní tradice pití černého čaje s mlékem a cukrem vznikla pouze proto, aby zamaskovala nebo zvýraznila jinak zcela nevýraznou chuť. Doporučujeme, abyste svůj příští šálek kvalitního černého čaje vypili bez obojího, abyste se s tímto komplexním čajem skutečně znovu seznámili.