O zeleném čaji

Dá se označit jako „čajový pratáta“. Je to totiž ten pravý původní čaj. Je velmi populární hlavně v Číně, Koreji a Japonsku. Jeho boom v Čechách nastal v devadesátých letech. Zelený čaj má na naše tělo silně omlazující účinek a je velmi vhodným nápojem do teplých dnů. Popíjení zeleného čaje obecně posiluje tělo i ducha. Určitě se mu nebraňte tehdy, když chcete plánovat, rozjímat, meditovat nebo se prostě a jednoduše uvolnit. Kromě toho také podporuje komunikaci – zkuste ho jako nápoj na poradách či jinde, kde vás určitě čekají dlouhé hovory. Probíráme zde také antioxidant se silně detoxikačními účinky, který velmi podporuje dlouhověkost. Protože podporuje proudění energií, nedoporučuje se přímo před spaním. Ideální doba pro šálek zeleného čaje je nikoli o páté, ale někdy po práci mezi druhou a čtvrtou hodinou. Protože obsahuje kofein, není doporučen pro těhotné ženy. Ovšem podle dalších studií jsou dva až tři šálky za den neškodné. Je to na úvaze každé těhotné ženy.

Historie zeleného čaje

Objevil ho čínský císař Šen-nung. Bylo to přes více než pěti tisíci lety a Indie a Čína byly první oblasti, kde se začalo s pěstováním keříků. Používal se i v medicíně na srážení teploty, a protože podporoval hojení ran.

Zpracování

gyokuro-kabuseNa rozdíl od jiných čajů zelený neprochází fermentací (tedy kvašením) a nedochází proto ke ztrátě jeho blahodárného obsahu. Lístky keře jsou pouze upraveny tepelně, aby později došlo k oxidaci. Protože po delší době ztrácí tento čaj svoje kvality, nedoporučuje se jeho skladování.

Jak zelený čaj připravit?

Doporučené množství pro jeden šálek tohoto zázraku je 4-5 gramů směsi, tedy zhruba dvě čajové lžičky. Je rozhodně lepší měkká voda a nevařte ji prosím v nové konvici. Mohlo by se totiž stát, že „načichne“ plastem. Ideální teplota vody pro zelený čaj je 80 stupňů Celsia. Doba luhování pak záleží na konkrétní odrůdě. Pohybuje se ale od půl minuty do několika minut. Tady je dobré se případně poradit s odborníkem. Zelený čaj se nesladí.

Známé druhy zeleného čaje:

Tai Ping Hon Kui Ji Pin /Opičí král z Hou Keng/

tai-ping-hou-kuiPěstovaná v provincii Hou Keng, čínský čaj. Dokonale čisté, dlouhé a ploché lístečky procházejí velmi přísnou výrobou. Má znamenitou vůni po divokých orchidejích, které v této oblasti volně rostou. Chuťově začíná na ořechových tónech a během nálevu se mění na ovocnější variace.

Dong Ting Bi Luo Chun /Jarní zelený říční šnek z pohoří Dong Ting/

Tento druh zeleného čaje se pěstuje v oblasti jezera Tai Hu v Číně. Lístky se sbírají ručně během ranních hodin. Vždy se odtrhuje pouze jeden pupen s jediným lístkem. Odpoledne se praží, žmolí a suší. Po celém procesu zpracování mají lístečky svěží zelenou barvu a jeho cena také odpovídá jeho vysoké kvalitě. V nálevu se dají zachytit tóny ovoce, květin a ořechový podtext.

Lu An Gua Pian /Melounová semínka z Lu An/

Tento čaj pochází z provincie An Hui a je z druhých lístků čajovníkového keře, které se zbavují všech stopek a pupenů. Po jejich sběru jsou opáleny na pánvi. Pak jsou zpracováni pečením na dřevěném uhlí a sušení se střídáním vysokých a nízkých teplot. Ve výsledku má čaj velmi svěží květinovou vůni i chuť. Během nálevu se chuťové odstíny velmi proměňují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *