Pro mnohé čajové milovníky je právě darjeeling synonymem pro skutečný černý čaj. A upřímně, nejsou v tomto pohledu rozhodně jediní. Indický region stejného jména, který se nachází na severovýchodě země v himálajském podhůří, je totiž i třeba v USA nejčastěji skloňovaným regionem produkujícím bedny tohoto čajového bohatství. Právě zdejší černé čaje patří mezi nejvýše ceněné – jak odborníky, tak laiky a jen občasnými konzumenty tohoto nápoje.
Darjeeling se nachází při hranicích Indie a Nepálu ve výběžku, kde nížina velmi rychle přechází do horského terénu. Úředně spadá region pod správu Západního Bengálska a tento indický stát se může pochlubit více než padesáti tisíci akry půdy zarostlé čajovníkem. Ten je tu pěstován na skoro devíti desítkách různých čajových zahrad.
Celkem pravidelným výsledkem tohoto snažení je pak asi deset až jedenáct milionů kilo čistého Darjeelingu. Je pověstný jako čaj, který si, abychom tak řekli, vystačí sám se sebou: nejlépe chutná bez jakýchkoli přísad a dalších zásahů a jeho milovníci tato tvrzení jen potvrzují.
Sklízí se tradičně ve třech hlavních fázích a každá z nich se označuje jako takzvaný Flush.
První sklizeň na jaře, tedy First Flush, obvykle pobíhá během posledních únorových dní do konce dubna. Přesné časy se ovšem vždycky řídí konkrétními klimatickými podmínkami toho kterého roku. Obvykle jde o nejčerstvější čaje po skončení zimního období, což jim také velmi přidává na popularitě. A vůbec nebudeme přehánět tvrzením, že právě díky těmto prvním sklizním si region Darjeeling vydobyl ve světě čaje tolik respektu.
Pokud vás zajímají jeho chuťové odstíny, dá se v něm identifikovat svěží květnatá vůně, občas i nádech ovoce a oboje doprovázené trochu nasládlou a jemně svíravou chutí. Nápoj sám má barvu zlatou, zlatozelenou nebo obecně spíše světlé barvy. Je mu vlastní silně povzbuzující účinek a i v našich končinách je většinou čerstvý First Flush Darjeeling k mání už chvilku po sklizni.
Second Flush se odehrává mezi koncem dubna a květnem až do příchodu monzunových dešťů. Ačkoli většinou nebývá ohlašován s takovou slávou jako první sběr na jaře, vzniká z této sklizně čaj hodnocený více a i cenově ve vyšší hladině. Co se jeho vlastností týče, mívá chuť více vyzrálou a silnější. Je pověstný muskatelovým aroma, se kterým je asi unikátní – pravděpodobně ho nenajdete jinde na světě. Nálev bývá zlatavý až zlatozelený.
Po právě zmíněné druhé sklizni se sezóna de facto už blíží ke konci. Je tu sice období, kdy rostou čajovníky velmi rychle, nicméně výsledkem sklizně a produkce je už čaj o něco méně kvalitní. Je označován jako čaj Monzunové sklizně a jde o druh celkem silný a hrubý. Uplatňuje se jako součást různých čajových směsí. Podzimní sklizeň tvoří asi jen pět až deset procent celkové roční produkce regionu a to se samozřejmě projevuje i ve výsledné ceně produktu.