Nejenom chemická sladidla, jelikož na trh a do pobvědomí se postupně dostává také stévie. Jedinečná rostlina, kterou používáme stále více. Co je důležité o této variantě vědět?
Rostlina jako taková
Stévie sladká spadá do čeledi hvězdicovitých, a to stejně jako ,třeba sedmikráska, nebo slunečnice. Poznáme ji hlavně podle bílých květů a podle toho, že se jí dobře daří v tropických a subtropických oblastech. Poprvé byla využívána v Paraguayi a Brazílii, kde si domorodé kmeny pomocí jejích lístků sladili nápoj z cesmíny – takzvané maté. Stejně tak ale stévii používali i pro její léčivé účinky.
Důvodem obliby a pěstování je samozřejmě ona sladkost, a tak je využívána jako náhražka cukru. A to i přesto, že chutné lehce jinak. Aktuálně dorůstá zhruba do jednoho metru a poznáme ji také podle sytě zelených barev. Stejně tak se může pyšnit mnoha kvítky, ale i tím, že se dnes jedná o víceletou rostlinu. A to i přesto, že v minulosti to byla pouze rostlina dvouletá.
Jaké má stévie využití?
Jak jsme již zmínili, primárně se využívá jako sladidlo. A to i díky vlastnostem, jelikož v tomto směru je třistakrát sladší než běžný cukr. Navíc obsahuje i další látky, pojmenované jako steviosidy. Mimo to obsahuje rebaudiosid A, C, nebo také B. Poslední zajímavou látkou je steviolbisid. To vše jsou látky, které samozřejmě mají na onu sladkost výrazný vliv. Vše poté doplňují i klasické vitaminy, nejvíce potom v podobě A, C, K, E a P. Posledními dosud nevyřčenými a zdraví prospěšnými látkami jsou třísloviny, beta-karoten, nebo minerály jako je fosfor, hořčík a také vápník. Máme-li být skutečně konkrétní, nesmí se zapomínat ani na chlorofyl, nebo také xantofyl.
Velkým pozitivem ve využití v potravinářství je i to, že na rozdíl od cukru není stévie kalorická a navíc nijak nepřispívá k tvorbě zubních kazů. I proto je oblíbená také u lidí, kteří chtějí zhubnout a zároveň se nechtějí vzdát sladkých potravin. Dokonce mohou dosáhnout i lepšího pocitu nasycení, a to bez obav vyššího kalorického příjmu, který s tím může být spojený. Sladit strií se samozřejmě mohou nejenom nápoje, ale i běžné potraviny. Nejvíce sladkého je v listech, které se mohou louhovat, ale stejně tak je možné je nasekat.
Pozitiva ale spatřujeme i v oblasti zdraví a zdravotního stavu. Pokud ji využíváme ve formě potravinového doplňku, může nám pomoci při glykémii, při snaze snižovat hladinu cholesterolu, ale stejně tak eliminuje případné záněty. Také sníží krevní tlak a eliminuje riziko vředů. Vhodná je i v době výrazného psychického vypětí, jelikož dokáže eliminovat únavu, dodávat energii a zlepšovat metabolismus. Vhod přijde i kuřákům či pijákům, jelikož snižuje chuť na dané dvě neřesti.
Jsou se strií spojeny problémy?
Nutno říci, že ano. Ty se ale vážou výhradně k minulosti, jelikož aktuálně je propagována a natolik dobře testována, že vedlejší účinky prokázány nejsou. Přesto ale v roce 1991 obdržel ústav pro kontrolu léčiv v USA anonymní stížnost na daný potravinový doplněk a tak byl prodej rostliny zakázán. Po 4 letech byl však zákaz zrušen. Vše pouze z důvodu toho, že původní anonymní studie uváděla, že je přítomen vzácný mutagen. To se ale později neprokázalo a tak byla stévie opět propagována. Nejvíce je dnes rozšířená v Japonsku, kde se konzumuje už více než 30 let.
Stévie a ČR
V EU byla stévie schválená poměrně nedávno, a to v roce 2011. Je tak možné ji používat jak v sušené formě, tak i ve formě tablet. K dostání je však nejenom v lékárnách, ale také v obchodech se zdravou výživou, nebo specializovaných potravinářských obchodech.
Stévie její pěstování
Dobré je říci i to, že kromě koupě ji můžeme také velmi snadno pěstovat. V tomto směru ji můžeme koupit jako hotovou rostlinu, ale stejně tak i ve formě semen. Co stévii neprospívá, to jsou mrazy a tak je vhodné začít s pěstováním až v období května. Příliš se ale nehodí pro domácí pěstování, jelikož v tomto ohledu ztrácí svou sladkost – jednoduše nemá tolik tepla a světla, kolik potřebuje. Rozhodně je třeba si o pěstování také něco načíst, jelikož zvláště při pěstování ze semínek vás mohou čekat problémy.
Stévie vyžaduje také to, abyste se o ni během pěstování staraly. A to tak, že ji budete průběžně prostříhávat, a to ideálně na konci vegetačního období – na podzim. To je také nejsladší. Pokud jí dodáte velmi teplé prostředí, může být pěstována jako trvalka. Chlad jí však neprospívá.
Co vědět o sladidlech?
Primárně to, že jsou náhražkou cukru. Jedná se o doplněk, nebo potravinářskou přísadu s chutí velmi podobnou, ale s často mnohem menší kalorickou hodnotou. Rozdělit je můžeme na skupinu přírodních, jakou je právě stévie, nebo na skupinu těch chemických – umělých. Ty nejsou příliš doporučovány, a to hlavně s ohledem na množství různých chemických látek. Samozřejmě ty musí procházet nezbytnými kontrolami. Dnes se na trhu setkáme s několika desítkami možností, mezi které patří třeba: acesulfam draselný, aspartam, cyklamát sodný, sacharin, sukralóza, thaumatin, neohesperidin, steviol-glykosidy, neotam. Jsou však i takové, které jsou zakázané, a to konkrétně: alitam, brazzein, hernandulcin, lugdunam, monellin či pentadin.