Objevte nový rostlinný hit – Moringu

V posledních letech se lidé vrací zpět k přírodě, jelikož ta umožní zlepšit jejich zdravotní stav a eliminovat nemoci. Jednou z možností je i Moringa. Pochutina, která není příliš rozšířená, ale rozhodně je velmi unikátní. Je považována jako nejvšestrannější produkt, který dokáže být našemu tělu opravdu velmi užitečný a skutečně maximálně prospěšný. A tak je postupně rozšiřována do celého světa.

Původ v exotických zemích

granátové-jablko-s-moringouDnes existuje celá řada druhů, které moringa má. Tou nejvýznamnější, která rozhodně patří mezi ty TOP, se řadí moringa olejodárná. Ta roste na Madagaskaru, ale také na Arabském poloostrově, či v oblastech Afriky, nebo také v oblasti Indického subkontinentu. První zmínky o této zajímavé plodině se dokonce objevují ve staroindických védách. Právě Indové považovali danou rostlinu za něco skutečně unikátního a byli přesvědčeni o tom, že je lékem na jejich nemoci. Dnes je hlavně v zemích třetího světa využívána jako lék na stovky nemocí. A to i přesto, že původ stromu se váže k Himalájím.

Primárně se z moringy využívají nejenom plody, ale také listy. U nich není problémem jak syrová konzumace, tak i konzumace vařených listů, které jsou důležitou potravou chudých obyvatel. Stejně tak lze listy i plody sušit. V poslední době si však daného využití začaly všímat i západoevropské země, do kterých postupně také proniká. Obyvatelé tak začínají plody i listy využívat při obtížích s žaludkem, při nedostatku energie, psychických problémech, ale i při poškozené pleti. Ideální je také v případě řady civilizačních chorob.

Stoprocentní využití

Zůstaneme-li tedy u samotných listů, potom je třeba říci, že obsahují řadu minerálů, ale také vitamínů, nebo proteinů. Totéž obsahují také plody, které jsou známé tím, že vypadají jako zelený lusk. Mohou se konzumovat jak semena, tak i olej z nich lisovaný. Ten najde uplatnění jak v kuchyni, tak třeba i ve strojírenství,

Zajímavé využití má také kořen této rostliny, který může být náhražkou klasického křenu. Pozor však na množství, jelikož vzhledem k toxickému alkaloidu není výrazná konzumace doporučena. Mezi prospěšné látky však patří třeba salvestroly, která slouží jako ochranná látka před škůdci. Prospěšné jsou samozřejmě i pro naše tělo, stejně jako obsah chlorofylu. Ten dodává našemu tělu třeba železo, které se pozitivně podepisuje na kvalitě naší krvetvorby. Stejně tak ale získáme do naší krve i potřebný kyslík, který se podepíše na látkové výměně, nebo na utlumení zánětů. Skvělý vliv mají ale i na imunitu a infekce.

Velkým pozitivem jsou však také antioxidanty, které naše tělo dokonale vyčistí. Díky nim eliminujeme volné radikály. Celkem má tato rostlina na 40 různých unikátních antioxidantů. Čím je moranga unikátní, to je faktem, že zlepší transport kyslíku v našem organismu, díky čemuž ho můžeme lépe dodávat také našim orgánům, i mozku. Tím také výrazně zlepšuje naše soustředění a schopnost přemýšlet – ideální pro studenty.

Jak je moringa pěstována?

Důležité jsou konkrétní podmínky, které se k ní vztahují. V našich podmínkách bude růst velmi těžko, jelikož primárně potřebuje sucho a písčitou a jílovitou půdu. Pokud bychom se zaměřili na nejsušší místo u nás, tak to má 410 milimetrů srážek, přičemž moringa nesnese více, než 200 milimetrů.

Pěstovat tuto rostlinu se ale nedaří ani v dalších koutech Evropy, jelikož ani tam nejsou podmínky natolik příhodné, jak bychom potřebovali. Jediný úspěch zatím sklízí ostrov Tenerife, kde se rostlině víceméně daří.

Ve svých domovinách však dokáže dosáhnout výšky až deseti metrů, má mnoho listů o délce 2 centimetrů a také velké množství plodů. Při sklizni se nejprve sklízejí listy, které se následně suší a poté se mohou také drtit, a to na jemný prášek, který je konzumován i distribuován. Semena ppoté procházejí procesem lisování, a to samozřejmě za studena, na již zmíněný velmi kvalitní olej. Ten můžeme jak konzumovat, tak si jím i potírat tělo, nebo ho využít v aromaterapiích a v kosmetickém průmyslu, nebo při masáži. Hojně je doporučován hlavně náctiletý, kterým pomáháni léčbě akné. Pořídit ho je možné i u nás, a to v různých formách. Ideálně ve specializovaných obchodech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *